Kategorie blogu
Nejnovější komentáře
Žádné komentáře
Hledání na blogu

Motýlí zahrádka - Butterfly garden otázky a odpovědi

od
Oblíbené0
Motýlí zahrádka - Butterfly garden otázky a odpovědi
Motýlí zahrádka - Butterfly garden - otázky a odpovědi...

Dodávaný druh je Babočka bodláková - lat.Vanessa Cardui. Tento druh je rozšířený v téměř celé Evropě a Česká republika je jednou z přirozených lokalit tohoto druhu motýla. Tento druh je zároveň jedním z nejčastěji používaných právě pro demonstraci vývoje motýla (metamorfóza) ve školkách a školách a je mezi dětmi velmi oblíbený.

Insect Lore - Sleduj, studuj - Otázky a odpovědi

Postup objednání housenek a termíny

1. Objednání sady Motýlí zahrádka/pavilón (síťka, certifikát, návod) – dodání cca do 2 prac.dnů pokud je sada skladem

2. Objednání housenek na základě certifikátu (lze učinit online pomocí internetového formuláře nebo poštou - detailně popsáno v českém návodu). Dodání housenek z farmy trvá 7-10dnů od vyplnění online formuláře (nebo doručení objednacího lístku poštou)

3. Po doručení zásilky s housenkami běží vývoj housenek...

4. Cca týden trvá než se housenky vykrmí a zakuklí (tato doba je závislá na okolní teplotě a intenzitě slunečního světla, platí že čím tepleji, tím rychlejí probíhá vývoj)

5. Cca týden trvá než v kuklách proběhne metamorfóza a začnou se líhnout motýli

6. Po cca 3-5 dnech pozorování se motýli vypouští do přírody

V případě, že je motýlí zahrádka/pavilón dárek k oslavě, kde chcete předat sadu i s housenkami, tak sadu musíte objednat min. 2-týdny předem a ihned po obdržení sady zadat objednávku housenek dle přiloženého návodu.
Celková doba od objednání sady do vylíhnutí a vypuštění motýlů se pak dá orientačně počítat na 3-4 týdny, po které byste se měli tomuto motýlímu "experimentu" věnovat.
Uvedené termíny jsou pouze orientační a nelze podle nich plánovat na den přesně.

Insect Lore - Butterfly garden


Nejčastější otázky a odpovědi:

Dotaz: Jak získám housenky?
Odpověď: Pomocí kódu z certifikátu, který je součástí zakoupené sady. Návod na použití certifikátu je v českém návodu.

Dotaz: Kdy mi housenky přijdou?
Odpověď: Po registraci kódu z certifikátu a získání potvrzovacího emailu to trvá 3-10 dnů než vám přijdou housenky ve speciální zásilce. Pozor - zásilka může přijít přímo do schránky i bez upozornění poštovního doručovatele, proto ve sledovaném období kontrolujte schránku.

Dotaz: Odkud se housenky posílají?
Odpověď: Housenky pochází z hmyzí farmy firmy Insect Lore ve Velké Británii, která odesílá zásilky s housenkami několikrát týdně letecky do celé Evropy.

Dotaz: Může housenkám po cestě něco ublížit?
Odpověď: Housenkám se po cestě nemůže fyzicky nic stát, protože jsou ve speciální misce s krmením a větracím systémem a miska je v originálním kartonovém obalu.

Dotaz: Může jim ublížit velké teplo nebo mráz při transportu?
Odpověď: Housenky jsou expedovány pouze v období březen až polovina září, kdy jsou vhodné podmínky jak pro transport, tak pro vylíhnutí a následné vypuštění do přírody. 

Dotaz: Co když jsou housenky mrtvé?
Odpověď: Misku s housenkami v žádném případě po přijetí neotevírejte. Housenky musí zůstat v misce a vy pouze sledujete jejich chování. Pokud se některá z housenek nehýbe, tak ji nechte na místě. Firma Insect Lore zaručuje, že min. 60% objednaných housenek (3 z 5ti nebo 6 z 10ti) bude plně životaschopných. Více informací najdete v podmínkách záruky.

Dotaz: Co jsou ta bílá vlákna a hnědé hrudky v misce?
Odpověď: Housenky se chovají jako v přírodě. Než se dostanou do fáze před zakuklením, tak požírají připravené krmení na dně misky, produkují maz (hnědé hrudky) a splétají bílá vlákna. To vše je naprosto normální.

Dotaz: Jak dlouho trvá, než se housenky zakuklí?
Odpověď: Obvykle to trvá 7-10 dnů a signálem k zakuklení je zvýšený výskyt housenek pod víčkem misky. Housenka se zavěsí pod víčkem do tvaru "J" a začne fáze kuklení.

Dotaz: Co až se všechny housenky zakuklí?
Odpověď: Dle návodu otevřete misku a opatrně vyjměte kulatý papírek se zavěšenými kuklamy a pomocí sponky nebo malého háčku zavěste papírek do svislé polohy na vnitřní okraj síťky.

Dotaz: Jak dlouho trvá než se z kukly vylíhne motýl?
Odpověď: Tato fáze trvá opět 7-10 dnů a je zajímavé sledovat změny v kukle. Hlavně její tvar a barva, což je doprovodný jev probíhající proměny - metamorfóza.

Dotaz: Uvidím jak se motýl vylíhne z kukly?
Odpověď: To záleží trochu na trpělivosti a štěstí. Samotné vylíhnutí motýla z kukly trvá několik minut a může proběhnout kdykoli ve dne nebo v noci. Signálem k možnému vylíhnutí je změna barvy kukly v sytě tmavou a začnou se na povrchu kukly zvýrazňovat obrysy křídel.

Dotaz: Proč jsou na místě vylíhnutí motýla červené skvrny?
Odpověď: Při líhnutí dojde k menšímu (někdy většímu) úniku krve z těla motýla. Toto je normální a neznamená to zranění nebo to že motýl uhyne. Líhnutí je ale proces komplikovaný a může se stát, že se nezdaří, to je příroda. Pokud v této fázi motýl uhyne, pak ho pomocí ubrousku ze síťky vyjměte a dejte ho ven do trávy.

Dotaz: Jak mám motýly krmit?
Odpověď: Dle návodu můžete motýlům dát do síťky malý kousek rozkrojeného pomeranče, jablka, melounu nebo jiného šťavnatého ovoce. Můžete také připravit motýlům nektar pomocí receptury v návodu. Do síťky můžete také dát květinu v malém květináči nebo venku natrhat čerstvé rozkvetlé květiny.

Dotaz: Co se můžu ještě naučit a uvidět?
Odpověď: U motýlů je krásné sledovat jejich sosák, kterým z ovoce sosají nektar. Dále je velmi zajímavé vzít si jednoho motýla na prst a sledovat ho zblízka. Překvapující jsou např. jeho oči, stále máte pocit, že vás sleduje :-)

Dotaz: Kdy mám motýly vypustit ven?
Odpověď: Motýly nenechávejte dlouho v zajetí, snižujete tak jejich schopnost přežít v přírodě. Po několika dnech pozorování je vypusťte do přírody. Nemusí to však být naposledy co je vidíte, protože motýli se často vrací na místo kde se vylíhli. Pokud jim vaše zahrada nabízí dostatek nektaru, pak můžou být stále s vámi :-) Pomohl vám tento článek? Dejte vědět i vašim známým!

Napište komentář
Zanech odpověď
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Nabídka

Nastavení

Vytvořte si účet pro uložení oblíbených položek.

Přihlásit se

Vytvořte si účet a můžete mít seznam přání.

Přihlásit se